Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
§1. Pracodawca mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
§2. Rozwi±zanie umowy o pracê bez wypowiedzenia z winy pracownika nie mo¿e nast±piæ po up³ywie 1 miesi±ca od uzyskania przez pracodawcê wiadomo¶ci o okoliczno¶ci uzasadniaj±cej rozwi±zanie umowy.
§3. Pracodawca podejmuje decyzjê w sprawie rozwi±zania umowy po zasiêgniêciu opinii reprezentuj±cej pracownika zak³adowej organizacji zwi±zkowej, któr± zawiadamia o przyczynie uzasadniaj±cej rozwi±zanie umowy. W razie zastrze¿eñ co do zasadno¶ci rozwi±zania umowy zak³adowa organizacja zwi±zkowa wyra¿a swoj± opiniê niezw³ocznie, nie pó¼niej jednak ni¿ w ci±gu 3 dni.
§4. (uchylony)
§1. Pracodawca mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê bez wypowiedzenia:
§2. Rozwi±zanie umowy o pracê bez wypowiedzenia nie mo¿e nast±piæ w razie nieobecno¶ci pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytu³u zasi³ku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze wzglêdu na chorobê zaka¼n± - w okresie pobierania z tego tytu³u wynagrodzenia i zasi³ku.
§3. Rozwi±zanie umowy o pracê bez wypowiedzenia nie mo¿e nast±piæ po stawieniu siê pracownika do pracy w zwi±zku z ustaniem przyczyny nieobecno¶ci.
§4. Przepisy art. 36 § 11 i art. 52 § 3 stosuje siê odpowiednio.
§5. Pracodawca powinien w miarê mo¿liwo¶ci ponownie zatrudniæ pracownika, który w okresie 6 miesiêcy od rozwi±zania umowy o pracê bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zg³osi swój powrót do pracy niezw³ocznie po ustaniu tych przyczyn.
(uchylony)
§1. Pracownik mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê bez wypowiedzenia, je¿eli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzaj±ce szkodliwy wp³yw wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze wzglêdu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
§11. Pracownik mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê w trybie okre¶lonym w § 1 tak¿e wtedy, gdy pracodawca dopu¶ci³ siê ciê¿kiego naruszenia podstawowych obowi±zków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przys³uguje odszkodowanie w wysoko¶ci wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a je¿eli umowa o pracê zosta³a zawarta na czas okre¶lony lub na czas wykonania okre¶lonej pracy - w wysoko¶ci wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§11. Pracownik mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê w trybie okre¶lonym w § 1 tak¿e wtedy, gdy pracodawca do- pu¶ci³ siê ciê¿kiego naruszenia podstawowych obowi±zków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przys³uguje odszkodowanie w wysoko¶ci wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwi±zania umo- wy o pracê zawartej na czas okre¶lony odszkodowanie przys³uguje w wysoko¶ci wynagrodzenia za czas, do którego umowa mia³a trwaæ, nie wiêcej jednak ni¿ za okres wypowiedzenia.
§2. O¶wiadczenie pracownika o rozwi±zaniu umowy o pracê bez wypowiedzenia powinno nast±piæ na pi¶mie, z podaniem przyczyny uzasadniaj±cej rozwi±zanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje siê odpowiednio.
§3. Rozwi±zanie umowy o pracê z przyczyn okre¶lonych w § 1 i 11 poci±ga za sob± skutki, jakie przepisy prawa wi±¿± z rozwi±zaniem umowy przez pracodawcê za wypowiedzeniem.