Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
§1. Wynagrodzenie za prace powinno byæ tak ustalone, aby odpowiada³o w szczególno¶ci rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a tak¿e uwzglêdnia³o ilo¶æ i jako¶æ ¶wiadczonej pracy.
§2. W celu okre¶lenia wynagrodzenia za prace ustala siê, w trybie przewidzianym w art. 771-773, wysoko¶æ oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za prace okre¶lonego rodzaju lub na okre¶lonym stanowisku, a tak¿e innych (dodatkowych) sk³adników wynagrodzenia, je¿eli zosta³y one przewidziane z tytu³u wykonywania okre¶lonej pracy.
(uchylony)
Wynagrodzenie przys³uguje za prace wykonan±. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowi±.
§1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, je¿eli by³ gotów do jej wykonywania, a dozna³ przeszkód z przyczyn dotycz±cych pracodawcy, przys³uguje wynagrodzenie wynikaj±ce z jego osobistego zaszeregowania, okre¶lonego stawk± godzinow± lub miesiêczn±, a je¿eli taki sk³adnik wynagrodzenia nie zosta³ wyodrêbniony przy okre¶laniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W ka¿dym przypadku wynagrodzenie to nie mo¿e byæ jednak ni¿sze od wysoko¶ci minimalnego wynagrodzenia za prace, ustalanego na podstawie odrêbnych przepisów.
§2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przys³uguje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Je¿eli przestój nast±pi³ z winy pracownika, wynagrodzenie nie przys³uguje.
§3. Pracodawca mo¿e na czas przestoju powierzyæ pracownikowi inn± odpowiedni± prace, za której wykonanie przys³uguje wynagrodzenie przewidziane za tê prace, nie ni¿sze jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Je¿eli przestój nast±pi³ z winy pracownika, przys³uguje wy³±cznie wynagrodzenie przewidziane za wykonan± prace.
§4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przys³uguje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzale¿nionych od tych warunków, je¿eli przepisy prawa pracy tak stanowi±. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przys³uguje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonan± prace, chyba ¿e przepisy prawa pracy przewiduj± stosowanie zasad okre¶lonych w § 3.
§1. Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub us³ug wynagrodzenie nie przys³uguje. Je¿eli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nast±pi³o obni¿enie jako¶ci produktu lub us³ugi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§2. Je¿eli wadliwo¶æ produktu lub us³ugi zosta³a usuniêta przez pracownika, przys³uguje mu wynagrodzenie odpowiednie do jako¶ci produktu lub us³ugi, z tym ¿e za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przys³uguje.
§1. Normy pracy, stanowi±ce miernik nak³adu pracy, jej wydajno¶ci i jako¶ci, mog± byæ stosowane, je¿eli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
§ 2. Normy pracy s± ustalane z uwzglêdnieniem osi±gniêtego poziomu techniki i organizacji pracy. Normy pracy mog± byæ zmieniane w miarê wdra¿ania technicznych i organizacyjnych usprawnieñ zapewniaj±cych wzrost wydajno¶ci pracy.
§3. Przekraczanie norm pracy nie stanowi podstawy do ich zmiany, je¿eli jest ono wynikiem zwiêkszonego osobistego wk³adu pracy pracownika lub jego sprawno¶ci zawodowej.
§4. O zmianie normy pracy pracownicy powinni byæ zawiadomieni co najmniej na 2 tygodnie przed wprowadzeniem nowej normy.