Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
§1. Pracownicy powinni byæ równo traktowani w zakresie nawi±zania i rozwi±zania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostêpu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególno¶ci bez wzglêdu na p³eæ, wiek, niepe³nosprawno¶æ, rasê, religiê, narodowo¶æ, przekonania polityczne, przynale¿no¶æ zwi±zkow±, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacjê seksualn±, a tak¿e bez wzglêdu na zatrudnienie na czas okre¶lony lub nieokre¶lony albo w pe³nym lub w niepe³nym wymiarze czasu pracy.
§2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpo¶rednio lub po¶rednio, z przyczyn okre¶lonych w § 1.
§3. Dyskryminowanie bezpo¶rednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn okre¶lonych w § 1 by³, jest lub móg³by byæ traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie ni¿ inni pracownicy.
§4. Dyskryminowanie po¶rednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjêtego dzia³ania wystêpuj± lub mog³yby wyst±piæ niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawi±zania i rozwi±zania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostêpu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników nale¿±cych do grupy wyró¿nionej ze wzglêdu na jedn± lub kilka przyczyn okre¶lonych w § 1, chyba ¿e postanowienie, kryterium lub dzia³anie jest obiektywnie uzasadnione ze wzglêdu na zgodny z prawem cel, który ma byæ osi±gniêty, a ¶rodki s³u¿±ce osi±gniêciu tego celu s± w³a¶ciwe i konieczne.
§5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest tak¿e:
§6. Dyskryminowaniem ze wzglêdu na p³eæ jest tak¿e ka¿de niepo¿±dane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnosz±ce siê do p³ci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godno¶ci pracownika, w szczególno¶ci stworzenie wobec niego zastraszaj±cej, wrogiej, poni¿aj±cej, upokarzaj±cej lub uw³aczaj±cej atmosfery; na zachowanie to mog± siê sk³adaæ fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).
§7. Podporz±dkowanie siê przez pracownika molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu, a tak¿e podjêcie przez niego dzia³añ przeciwstawiaj±cych siê molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie mo¿e powodowaæ jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika.
§1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrze¿eniem § 2-4, uwa¿a siê ró¿nicowanie przez pracodawcê sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn okre¶lonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególno¶ci:
§2. Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszaj± dzia³ania, proporcjonalne do osi±gniêcia zgodnego z prawem celu ró¿nicowania sytuacji pracownika, polegaj±ce na:
§3. Nie stanowi± naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu dzia³ania podejmowane przez okre¶lony czas, zmierzaj±ce do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyró¿nionych z jednej lub kilku przyczyn okre¶lonych w art. 183a § 1, przez zmniejszenie na korzy¶æ takich pracowników faktycznych nierówno¶ci, w zakresie okre¶lonym w tym przepisie.
§4. Nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania ograniczanie przez ko¶cio³y i inne zwi±zki wyznaniowe, a tak¿e organizacje, których etyka opiera siê na religii, wyznaniu lub ¶wiatopogl±dzie, dostêpu do zatrudnienia, ze wzglêdu na religiê, wyznanie lub ¶wiatopogl±d je¿eli rodzaj lub charakter wykonywania dzia³alno¶ci przez ko¶cio³y i inne zwi±zki wyznaniowe, a tak¿e organizacje powoduje, ¿e religia, wyznanie lub ¶wiatopogl±d s± rzeczywistym i decyduj±cym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi, proporcjonalnym do osi±gniêcia zgodnego z prawem celu zró¿nicowania sytuacji tej osoby; dotyczy to równie¿ wymagania od zatrudnionych dzia³ania w dobrej wierze i lojalno¶ci wobec etyki ko¶cio³a, innego zwi±zku wyznaniowego oraz organizacji, których etyka opiera siê na religii, wyznaniu lub ¶wiatopogl±dzie.
§1. Pracownicy maj± prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakow± pracê lub za pracê o jednakowej warto¶ci.
§2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie sk³adniki wynagrodzenia, bez wzglêdu na ich nazwê i charakter, a tak¿e inne ¶wiadczenia zwi±zane z prac±, przyznawane pracownikom w formie pieniê¿nej lub w innej formie ni¿ pieniê¿na.
§3. Pracami o jednakowej warto¶ci s± prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrêbnych przepisach lub praktyk± i do¶wiadczeniem zawodowym, a tak¿e porównywalnej odpowiedzialno¶ci i wysi³ku.
Osoba, wobec której pracodawca naruszy³ zasadê równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysoko¶ci nie ni¿szej ni¿ minimalne wynagrodzenie za pracê, ustalane na podstawie odrêbnych przepisów.
§1. Skorzystanie przez pracownika z uprawnieñ przys³uguj±cych z tytu³u naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie mo¿e byæ podstaw± niekorzystnego traktowania pracownika, a tak¿e nie mo¿e powodowaæ jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, zw³aszcza nie mo¿e stanowiæ przyczyny uzasadniaj±cej wypowiedzenie przez pracodawcê stosunku pracy lub jego rozwi±zanie bez wypowiedzenia.
§2. Przepis § 1 stosuje siê odpowiednio do pracownika, który udzieli³ w jakiejkolwiek formie wsparcia pracownikowi korzystaj±cemu z uprawnieñ przys³uguj±cych z tytu³u naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.