+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.



Kodeks Pracy 2016



Rozdzia³ 2 - Normy i ogólny wymiar czasu pracy

Art. 129.

§1. Czas pracy nie mo¿e przekraczaæ 8 godzin na dobê i przeciêtnie 40 godzin w przeciêtnie piêciodniowym tygodniu pracy w przyjêtym okresie rozliczeniowym nieprzekraczaj±cym 4 miesiêcy, z zastrze¿eniem art. 135-138, 143 i 144.

§2. W ka¿dym systemie czasu pracy, je¿eli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotycz±cymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy mo¿e byæ przed³u¿ony, nie wiêcej jednak ni¿ do 12 miesiêcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotycz±cych ochrony bezpieczeñstwa i zdrowia pracowników.

§3. Rozk³ad czasu pracy danego pracownika mo¿e byæ sporz±dzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy ni¿ okres rozliczeniowy, obejmuj±cy jednak co najmniej 1 miesi±c. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozk³ad czasu pracy co najmniej na 1 tydzieñ przed rozpoczêciem pracy w okresie, na który zosta³ sporz±dzony ten rozk³ad.

§4. Pracodawca nie ma obowi±zku sporz±dzania rozk³adu czasu pracy, je¿eli:

  • rozk³ad czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia, o którym mowa w art. 150 § 1, albo z umowy o pracê,
  • w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbêdny do wykonania powierzonych zadañ, uwzglêdniaj±c wymiar czasu pracy wynikaj±cy z norm okre¶lonych w § 1; w takim przypadku rozk³ad czasu pracy ustala pracownik,
  • na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozk³ady czasu pracy, o których mowa w art. 1401,
  • na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozk³ad czasu pracy.

§5. Je¿eli w danym miesi±cu, ze wzglêdu na rozk³ad czasu pracy w przyjêtym okresie rozliczeniowym, pracow- nik nie ma obowi±zku wykonywania pracy, przys³uguje mu wynagrodzenie w wysoko¶ci nie ni¿szej ni¿ minimalne wynagrodzenie za pracê ustalane na podstawie odrêbnych przepisów; w przypadku pracownika zatrudnionego w niepe³nym wymiarze czasu pracy wysoko¶æ tego wynagrodzenia ustala siê proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy.

Art. 130.

§1. Obowi±zuj±cy pracownika wymiar czasu pracy w przyjêtym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza siê:

  • mno¿±c 40 godzin przez liczbê tygodni przypadaj±cych w okresie rozliczeniowym, a nastêpnie
  • dodaj±c do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozosta³ych do koñca okresu rozliczeniowego, przypadaj±cych od poniedzia³ku do pi±tku.

§2. Ka¿de ¶wiêto wystêpuj±ce w okresie rozliczeniowym i przypadaj±ce w innym dniu ni¿ niedziela obni¿a wymiar czasu pracy o 8 godzin.

§21. Je¿eli zgodnie z przyjêtym rozk³adem czasu pracy ¶wiêto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikaj±cym z rozk³adu czasu pracy w przeciêtnie piêciodniowym tygodniu pracy, to nie obni¿a ono wymiaru czasu pracy.

Paragraf §21 wchodzi w ¿ycie z dniem 1 stycznia 2011r.

§3. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obni¿eniu o liczbê godzin usprawiedliwionej nieobecno¶ci w pracy, przypadaj±cych do przepracowania w czasie tej nieobecno¶ci, zgodnie z przyjêtym rozk³adem czasu pracy.

Art. 131.

§1. Tygodniowy czas pracy ³±cznie z godzinami nadliczbowymi nie mo¿e przekraczaæ przeciêtnie 48 godzin w przyjêtym okresie rozliczeniowym.

§2. Ograniczenie przewidziane w § 1 nie dotyczy pracowników zarz±dzaj±cych w imieniu pracodawcy zak³adem pracy.

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOÅ», Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP