+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.



Kodeks Pracy 2016



Rozdzia³ 2 - Umowa o pracê

Oddzia³ 4 - Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracê przez pracodawcê

Art. 44.

Pracownik mo¿e wnie¶æ odwo³anie od wypowiedzenia umowy o pracê do s±du pracy, o którym mowa w dziale dwunastym.

Art. 45.

§1. W razie ustalenia, ¿e wypowiedzenie umowy o pracê zawartej na czas nie okre¶lony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracê, s±d pracy - stosownie do ¿±dania pracownika - orzeka o bezskuteczno¶ci wypowiedzenia, a je¿eli umowa uleg³a ju¿ rozwi±zaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

§2. S±d pracy mo¿e nie uwzglêdniæ ¿±dania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, je¿eli ustali, ¿e uwzglêdnienie takiego ¿±dania jest niemo¿liwe lub niecelowe; w takim przypadku s±d pracy orzeka o odszkodowaniu.

§3. Przepisu § 2 nie stosuje siê do pracowników, o których mowa w art. 39 i 177, oraz w przepisach szczególnych dotycz±cych ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwi±zaniem umowy o pracê, chyba ¿e uwzglêdnienie ¿±dania pracownika przywrócenia do pracy jest niemo¿liwe z przyczyn okre¶lonych w art. 411; w takim przypadku s±d pracy orzeka o odszkodowaniu.

Art. 46.

(uchylony)

Art. 47.

Pracownikowi, który podj±³ pracê w wyniku przywrócenia do pracy, przys³uguje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie wiêcej jednak ni¿ za 2 miesi±ce, a gdy okres wypowiedzenia wynosi³ 3 miesi±ce - nie wiêcej ni¿ za 1 miesi±c. Je¿eli umowê o pracê rozwi±zano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39, albo z pracownic± w okresie ci±¿y lub urlopu macierzyñskiego, wynagrodzenie przys³uguje za ca³y czas pozostawania bez pracy; dotyczy to tak¿e przypadku, gdy rozwi±zano umowê o pracê z pracownikiem-ojcem wychowuj±cym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyñskiego albo gdy rozwi±zanie umowy o pracê podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Art. 471.

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przys³uguje w wysoko¶ci wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesiêcy, nie ni¿szej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Art. 48.

§1. Pracodawca mo¿e odmówiæ ponownego zatrudnienia pracownika, je¿eli w ci±gu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zg³osi³ on gotowo¶ci niezw³ocznego podjêcia pracy, chyba ¿e przekroczenie terminu nast±pi³o z przyczyn niezale¿nych od pracownika.

§2. Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podj±³ zatrudnienie u innego pracodawcy, mo¿e bez wypowiedzenia, za trzydniowym uprzedzeniem, rozwi±zaæ umowê o pracê z tym pracodawc± w ci±gu 7 dni od przywrócenia do pracy. Rozwi±zanie umowy w tym trybie poci±ga za sob± skutki, jakie przepisy prawa wi±¿± z rozwi±zaniem umowy o pracê przez pracodawcê za wypowiedzeniem.

Art. 49.

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego ni¿ wymagany, umowa o pracê rozwi±zuje siê z up³ywem okresu wymaganego, a pracownikowi przys³uguje wynagrodzenie do czasu rozwi±zania umowy.

Art. 50.

§1. Je¿eli wypowiedzenie umowy o pracê zawartej na okres próbny nast±pi³o z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przys³uguje wy³±cznie odszkodowanie. Odszkodowanie przys³uguje w wysoko¶ci wynagrodzenia za czas, do up³ywu którego umowa mia³a trwaæ.

§2.

(uchylony)

§3. Je¿eli wypowiedzenie umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony lub na czas wykonania okre¶lonej pracy nast±pi³o z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przys³uguje wy³±cznie odszkodowanie.

§3. Je¿eli wypowiedzenie umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony nast±pi³o z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu takiej umowy, pracownikowi przys³uguje wy³±cznie odszkodowanie

§4. Odszkodowanie, o którym mowa w § 3, przys³uguje w wysoko¶ci wynagrodzenia za czas, do up³ywu którego umowa mia³a trwaæ, nie wiêcej jednak ni¿ za 3 miesi±ce.

§5. Przepisu § 3 nie stosuje siê w razie wypowiedzenia umowy o pracê pracownicy w okresie ci±¿y lub urlopu macierzyñskiego, pracownikowi-ojcu wychowuj±cemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyñskiego, a tak¿e pracownikowi w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o zwi±zkach zawodowych. W tych przypadkach stosuje siê odpowiednio przepisy art. 45.

Art. 50. §3 utraci³ moc w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika - znajduj±cego siê pod ochron± przewidzian± w art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o zwi±zkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, Nr 100, poz. 1080 i Nr 128, poz. 1405, z 2002 r. Nr 135, poz. 1146 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 63, poz. 590 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2008 r. Nr 90, poz. 562) - do ¿±dania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach w wypadku wypowiedzenia umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony z naruszeniem przepisów o tej ochronie na podstawie wyroku TK z dnia 12 lipca 2010 r., sygn. akt P 4/10 (Dz. U. z 2010 r. Nr 135, poz. 912).

Art. 51.

§1. Pracownikowi, który podj±³ pracê w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza siê do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uwa¿a siê za przerwê w zatrudnieniu, poci±gaj±c± za sob± utratê uprawnieñ uzale¿nionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

§2. Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza siê do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadaj±cy okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOÅ», Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP