Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
Ilekroæ w przepisach dzia³u jest mowa o:
Nie wolno zatrudniaæ kobiet przy pracach szczególnie uci±¿liwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, wykaz tych prac.
§1. Pracodawca nie mo¿e wypowiedzieæ ani rozwi±zaæ umowy o pracê w okresie ci±¿y, a tak¿e w okresie urlopu macierzyñskiego pracownicy, chyba ¿e zachodz± przyczyny uzasadniaj±ce rozwi±zanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentuj±ca pracownicê zak³adowa organizacja zwi±zkowa wyrazi³a zgodê na rozwi±zanie umowy.
§2. Przepisu §1 nie stosuje siê do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczaj±cym jednego miesi±ca.
§3. Umowa o pracê zawarta na czas okre¶lony albo na okres próbny przekraczaj±cy jeden miesi±c, która uleg³aby rozwi±zaniu po up³ywie trzeciego miesi±ca ci±¿y, ulega przed³u¿eniu do dnia porodu.
Nowe brzmienie §3 w art. 177 wejdzie w ¿ycie z dn. 22.02.2016 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220).
§31. Przepisu §3 nie stosuje siê do umowy o pracê na czas okre¶lony zawartej w celu zastêpstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecno¶ci w pracy.
§4. Rozwi±zanie przez pracodawcê umowy o pracê za wypowiedzeniem w okresie ci±¿y lub urlopu macierzyñskiego mo¿e nast±piæ tylko w razie og³oszenia upad³o¶ci lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowi±zany uzgodniæ z reprezentuj±c± pracownicê zak³adow± organizacj± zwi±zkow± termin rozwi±zania umowy o pracê. W razie niemo¿no¶ci zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przys³uguj± ¶wiadczenia okre¶lone w odrêbnych przepisach. Okres pobierania tych ¶wiadczeñ wlicza siê do okresu zatrudnienia, od którego zale¿± uprawnienia pracownicze.
§5. Przepisy §1, 2 i 4 stosuje siê odpowiednio tak¿e do pracownika-ojca wychowuj±cego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyñskiego.
§1. Pracownicy w ci±¿y nie wolno zatrudniaæ w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ci±¿y nie wolno bez jej zgody delegowaæ poza sta³e miejsce pracy ani zatrudniaæ w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.
§2. Pracownika opiekuj±cego siê dzieckiem do ukoñczenia przez nie 4 roku ¿ycia nie wolno bez jego zgody zatrudniaæ w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak równie¿ delegowaæ poza sta³e miejsce pracy.
Pracodawca zatrudniaj±cy pracownicê w porze nocnej jest obowi±zany na okres jej ci±¿y zmieniæ rozk³ad czasu pracy w sposób umo¿liwiaj±cy wykonywanie pracy poza por± nocn±, a je¿eli jest to niemo¿liwe lub niecelowe, przenie¶æ pracownicê do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej; w razie braku takich mo¿liwo¶ci pracodawca jest obowi±zany zwolniæ pracownicê na czas niezbêdny z obowi±zku ¶wiadczenia pracy. Przepisy art. 179 §4-6 stosuje siê odpowiednio.
§1. Pracodawca zatrudniaj±cy pracownicê w ci±¿y lub karmi±c± dziecko piersi± przy pracy wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 176, wzbronionej takiej pracownicy bez wzglêdu na stopieñ nara¿enia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowi±zany przenie¶æ pracownicê do innej pracy, a je¿eli jest to niemo¿liwe, zwolniæ j± na czas niezbêdny z obowi±zku ¶wiadczenia pracy.
§2. Pracodawca zatrudniaj±cy pracownicê w ci±¿y lub karmi±c± dziecko piersi± przy pozosta³ych pracach wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 jest obowi±zany dostosowaæ warunki pracy do wymagañ okre¶lonych w tych przepisach lub tak ograniczyæ czas pracy, aby wyeliminowaæ zagro¿enia dla zdrowia lub bezpieczeñstwa pracownicy. Je¿eli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemo¿liwe lub niecelowe, pracodawca jest obowi±zany przenie¶æ pracownicê do innej pracy, a w razie braku takiej mo¿liwo¶ci zwolniæ pracownicê na czas niezbêdny z obowi±zku ¶wiadczenia pracy.
§3. Przepis §2 stosuje siê odpowiednio do pracodawcy w przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicê w ci±¿y lub karmi±c± dziecko piersi± wynikaj± z orzeczenia lekarskiego.
§4. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obni¿enie wynagrodzenia, pracownicy przys³uguje dodatek wyrównawczy.
§5. Pracownica w okresie zwolnienia z obowi±zku ¶wiadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
§6. Po ustaniu przyczyn uzasadniaj±cych przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowi±zku ¶wiadczenia pracy, pracodawca jest obowi±zany zatrudniæ pracownicê przy pracy i w wymiarze czasu pracy okre¶lonych w umowie o pracê.
§7. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, sposób i tryb wydawania za¶wiadczeñ lekarskich stwierdzaj±cych przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicê w ci±¿y lub karmi±c± dziecko piersi±, uwzglêdniaj±c zagro¿enia dla jej zdrowia lub bezpieczeñstwa wystêpuj±ce w ¶rodowisku pracy.
§1. Pracownica, nie pó¼niej ni¿ 21 dni po porodzie, mo¿e z³o¿yæ pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpo¶rednio po urlopie macierzyñskim, urlopu rodzicielskiego w pe³nym wymiarze wynikaj±cym z art. 1821a §1.
§2. W przypadku z³o¿enia wniosku, o którym mowa w §1, pracownica mo¿e dzieliæ siê z pracownikiem - ojcem wychowuj±cym dziecko albo ubezpieczonym - ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi tego urlopu, zgodnie z zasadami okre¶lonymi w art. 1821c §2 i 4.
§3. Przepis §2 stosuje siê odpowiednio do pracownika - ojca wychowuj±cego dziecko, w przypadku gdy ubezpieczona - matka dziecka z³o¿y³a wniosek o wyp³acenie jej zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu macierzyñskiego i urlopu rodzicielskiego w pe³nym wymiarze, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa.
§4. W przypadkach, o których mowa w §2 i 3, pisemny wniosek dotycz±cy:
1) rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w ca³o¶ci albo w czê¶ci i powrotu do pracy - sk³ada siê pracodawcy w terminie nie krótszym ni¿ 21 dni przed przyst±pieniem do pracy;
2) udzielenia urlopu rodzicielskiego w ca³o¶ci albo w czê¶ci - sk³ada siê pracodawcy w terminie nie krótszym ni¿ 21 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu albo jego czê¶ci.
§5. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wnioski, o których mowa w §1 i 4. Do wniosków do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a.
§1. W przypadku, o którym mowa w art. 1791, pracownica mo¿e zrezygnowaæ z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyñskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci i powróciæ do pracy.
§2. Pracownica sk³ada pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyñskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci, w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed przyst±pieniem do pracy; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownicy.
§3. W przypadku, o którym mowa w §1 i §2, pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko mo¿e z³o¿yæ pisemny wniosek o udzielenie mu dodatkowego urlopu macierzyñskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci, w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed rozpoczêciem korzysta- nia z dodatkowego urlopu macierzyñskiego albo z czê¶ci takiego urlopu; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pra- cownika-ojca wychowuj±cego dziecko.
§1. W przypadku, o którym mowa w art. 1791, pracownica mo¿e zrezygnowaæ z korzystania z urlopu rodzicielskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci i powróciæ do pracy.
§2. Pracownica sk³ada pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci, w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed przyst±pieniem do pracy; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pra- cownicy.
§3. W przypadku, o którym mowa w §1 i 2, pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko mo¿e z³o¿yæ pisemny wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w ca³o¶ci lub w czê¶ci, w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z czê¶ci takiego urlopu; pracodawca jest obo- wi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika-ojca wychowuj±cego dziecko.
§1. Pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko mo¿e zrezygnowaæ z korzystania z czê¶ci dodatkowego urlopu macierzyñskiego albo z czê¶ci urlopu rodzicielskiego, udzielonych zgodnie z art. 1792 § 3 albo z art. 1793 §3.
§2. W przypadku, o którym mowa w §1, do pracownika-ojca wychowuj±cego dziecko stosuje siê odpowiednio art. 1792 §2, a do pracownicy - odpowiednio art. 1792 §3, je¿eli skorzysta³a z pozosta³ej czê¶ci dodatkowego urlopu macierzyñskiego albo z pozosta³ej czê¶ci urlopu rodzicielskiego.
W przypadku gdy pracownica oraz pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko dziel± miêdzy siebie dodatkowy urlop macierzyñski albo urlop rodzicielski zgodnie z zasadami okre¶lonymi w art. 1792, art. 1793 lub art. 1794, stosuje siê odpowiednio przepisy art. 1821 §2 lub art. 1821a §2.
§1. Pracownicy przys³uguje urlop macierzyñski w wymiarze:
§2. Przed przewidywan± dat± porodu pracownica mo¿e wykorzystaæ nie wiêcej ni¿ 6 tygodni urlopu macierzyñskiego.
§3. Po porodzie przys³uguje urlop macierzyñski niewykorzystany przed porodem a¿ do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w §1.
§4. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyñskiego, ma prawo zrezygnowaæ z pozosta³ej czê¶ci tego urlopu i powróciæ do pracy, je¿eli:
1) pozosta³± czê¶æ urlopu macierzyñskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowuj±cy dziecko;
2) przez okres odpowiadaj±cy okresowi, który pozosta³ do koñca urlopu macierzyñskiego, osobist± opiekê nad dzieckiem bêdzie sprawowa³ ubezpieczony - ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwa³ dzia³alno¶æ zarobkow±.
§5. Pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko przys³uguje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczon± - matkê dziecka z pobierania zasi³ku macierzyñskiego po wykorzystaniu przez ni± tego zasi³ku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej po dniu rezygnacji przez ubezpieczon± - matkê dziecka z pobierania zasi³ku macierzyñskiego.
§6. Pracownica legitymuj±ca siê orzeczeniem o niezdolno¶ci do samodzielnej egzystencji, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyñskiego, ma prawo zrezygnowaæ z pozosta³ej czê¶ci tego urlopu, je¿eli:
1) pozosta³± czê¶æ urlopu macierzyñskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowuj±cy dziecko albo pracownik - inny cz³onek najbli¿szej rodziny;
2) przez okres odpowiadaj±cy okresowi, który pozosta³ do koñca urlopu macierzyñskiego, osobist± opiekê nad dzieckiem bêdzie sprawowa³ ubezpieczony - ojciec dziecka albo ubezpieczony - inny cz³onek najbli¿szej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwa³ dzia³alno¶æ zarobkow±.
§7. Pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny przys³uguje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczon± - matkê dziecka, legitymuj±c± siê orzeczeniem o niezdolno¶ci do samodzielnej egzystencji, z pobierania zasi³ku macierzyñskiego po wykorzystaniu przez ni± tego zasi³ku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej po dniu rezygnacji przez ubezpieczon± - matkê dziecka z pobierania zasi³ku macierzyñskiego.
§8. W przypadkach, o których mowa w §4 i 6, pracownica sk³ada pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z czê¶ci urlopu macierzyñskiego w terminie nie krótszym ni¿ 7 dni przed przyst±pieniem do pracy. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownicy.
§9. Czê¶ci urlopu macierzyñskiego, o której mowa w §4 pkt 1, §5, §6 pkt 1 i §7, pracodawca udziela, odpowiednio, pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny, na jego pisemny wniosek, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed rozpoczêciem korzystania z czê¶ci urlopu. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a.
Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika - ojca wychowuj±cego dziecko albo pracownika - innego cz³onka najbli¿szej rodziny.
§10.Pracownica, która przebywa w szpitalu albo innym przedsiêbiorstwie podmiotu leczniczego wykonuj±cego dzia³alno¶æ lecznicz± w rodzaju stacjonarne i ca³odobowe ¶wiadczenia zdrowotne ze wzglêdu na stan zdrowia uniemo¿liwiaj±cy jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyñskiego, mo¿e przerwaæ urlop macierzyñski na okres pobytu w tym szpitalu albo przedsiêbiorstwie, je¿eli:
1) czê¶æ urlopu macierzyñskiego za ten okres wykorzysta pracownik - ojciec wychowuj±cy dziecko albo pracownik - inny cz³onek najbli¿szej rodziny;
2) osobist± opiekê nad dzieckiem w tym okresie bêdzie sprawowa³ ubezpieczony - ojciec dziecka albo ubezpieczony - inny cz³onek najbli¿szej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwa³ dzia³alno¶æ zarobkow±.
§11. Pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny przys³uguje, w przypadku przerwania przez ubezpieczon± - matkê dziecka pobierania zasi³ku macierzyñskiego po wykorzystaniu przez ni± tego zasi³ku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego odpowiadaj±cej okresowi, w którym ubezpieczona - matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym przedsiêbiorstwie podmiotu leczniczego wykonuj±cego dzia³alno¶æ lecznicz± w rodzaju stacjonarne i ca³odobowe ¶wiadczenia zdrowotne ze wzglêdu na stan zdrowia uniemo¿liwiaj±cy jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
§12. W przypadku zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyñskiego albo ubezpieczonej - matki dziecka w czasie pobierania zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi tego urlopu, pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny, przys³uguje prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej po dniu zgonu pracownicy albo ubezpieczonej - matki dziecka.
§13. W przypadku porzucenia dziecka przez pracownicê w czasie urlopu macierzyñskiego albo ubezpieczon± - matkê dziecka w czasie pobierania zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi tego urlopu, pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny, przys³uguje prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej po dniu porzucenia dziecka, nie wcze¶niej jednak ni¿ po wykorzystaniu przez:
1) pracownicê, po porodzie, co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyñskiego;
2) ubezpieczon± - matkê dziecka, zasi³ku macierzyñskiego za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie.
§14. £±czny wymiar urlopu macierzyñskiego oraz urlopu macierzyñskiego i okresu pobierania zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi tego urlopu w okoliczno¶ciach, o których mowa w §4-7 i §10-13, nie mo¿e przekroczyæ wymiaru urlopu macierzyñskiego, o którym mowa w §1.
§15. W przypadku:
1) zgonu matki dziecka nieobjêtej ubezpieczeniem spo³ecznym w razie choroby i macierzyñstwa, okre¶lonym w ustawie z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych, albo nieposiadaj±cej tytu³u do objêcia takim ubezpieczeniem,
2) porzucenia dziecka przez matkê nieobjêt± ubezpieczeniem, o którym mowa w pkt 1, albo nieposiadaj±c± tytu³u do objêcia takim ubezpieczeniem,
3) niemo¿no¶ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez matkê nieobjêt± ubezpieczeniem, o którym mowa w pkt 1, albo nieposiadaj±c± tytu³u do objêcia takim ubezpieczeniem, legitymuj±c± siê orzeczeniem o niezdolno¶ci do samodzielnej egzystencji
- pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko albo pracownikowi - innemu cz³onkowi najbli¿szej rodziny przys³uguje prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej po dniu zgonu matki dziecka, porzucenia przez ni± dziecka albo powstania niezdolno¶ci do samodzielnej egzystencji.
§16. W okoliczno¶ciach, o których mowa w §10 pkt 1 i §11-13 i 15, czê¶ci urlopu macierzyñskiego udziela siê na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowuj±cego dziecko albo pracownika - innego cz³onka najbli¿szej rodziny. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika - ojca wychowuj±cego dziecko albo pracownika - innego cz³onka najbli¿szej rodziny.
§17. W przypadku podjêcia przez matkê dziecka nieposiadaj±c± tytu³u do objêcia ubezpieczeniem spo³ecznym w razie choroby i macierzyñstwa, okre¶lonym w ustawie z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych, zatrudnienia w wymiarze nie ni¿szym ni¿ po³owa pe³nego wymiaru czasu pracy, pracownikowi - ojcu wychowuj±cemu dziecko przys³uguje, w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka, prawo do czê¶ci urlopu macierzyñskiego przypadaj±cej od dnia podjêcia zatrudnienia przez matkê dziecka a¿ do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w §1. Przepis §9 stosuje siê odpowiednio.
§1. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed up³ywem 8 tygodni ¿ycia, pracownicy przys³uguje urlop macierzyñski w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak ni¿ przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodzi³a wiêcej ni¿ jedno dziecko przy jednym porodzie, przys³uguje w takim przypadku urlop macierzyñski w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozosta³ych przy ¿yciu.
§2. W przypadku zgonu dziecka po up³ywie 8 tygodni ¿ycia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyñskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodzi³a wiêcej ni¿ jedno dziecko przy jednym porodzie, przys³uguje w takim przypadku urlop macierzyñski w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozosta³ych przy ¿yciu, nie krócej jednak ni¿ przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
W razie urodzenia dziecka wymagaj±cego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzysta³a po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyñskiego, pozosta³± czê¶æ tego urlopu mo¿e wykorzystaæ w terminie pó¼niejszym, po wyj¶ciu dziecka ze szpitala.
Je¿eli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu ma³ego dziecka, nie przys³uguje jej czê¶æ urlopu macierzyñskiego przypadaj±ca po dniu oddania dziecka. Jednak¿e urlop macierzyñski po porodzie nie mo¿e wynosiæ mniej ni¿ 8 tygodni.
W przypadku porzucenia dziecka przez pracownicê lub umieszczenia dziecka, na podstawie orzeczenia s±du, w pieczy zastêpczej, w zak³adzie opiekuñczo-leczniczym, w zak³adzie pielêgnacyjno-opiekuñczym albo w zak³adzie rehabilitacji leczniczej, pracownicy nie przys³uguje czê¶æ urlopu macierzyñskiego przypadaj±ca po dniu porzucenia dziecka albo umieszczenia dziecka w pieczy zastêpczej, w zak³adzie opiekuñczo-leczniczym, w zak³adzie pielêgnacyjno-opiekuñczym albo w zak³adzie rehabilitacji leczniczej. Jednak¿e urlop macierzyñski po porodzie nie mo¿e wynosiæ mniej ni¿ 8 tygodni.
Nowe brzmienie art. 182 wejdzie w ¿ycie z dn. 1.03.2016 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1268).
§1. Bezpo¶rednio po wykorzystaniu urlopu macierzyñskiego pra- cownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyñskiego w wymiarze: 1) do 6 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 §1 pkt 1, 2) do 8 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.
§2. Dodatkowy urlop macierzyñski jest udzielany jednorazowo albo w dwóch czê¶ciach przypadaj±cych bezpo¶rednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotno¶ci.
§3. Dodatkowego urlopu macierzyñskiego udziela siê na pisemny wniosek pracownika, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed rozpoczêciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§4. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyñskiego okre¶la siê termin zakoñczenia urlopu macierzyñskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej czê¶ci dodatkowego urlopu macierzyñskiego - termin zakoñczenia pierwszej czê¶ci tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.
§5. Pracownik mo¿e ³±czyæ korzystanie z dodatkowego urlopu ma- cierzyñskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielaj±cego tego urlopu w wymiarze nie wy¿szym ni¿ po³owa pe³nego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyñskiego udziela siê na pozosta³± czê¶æ wymiaru czasu pracy.
§6. W przypadku, o którym mowa w §5, podjêcie pracy nastêpuje na pisemny wniosek pracownika, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 14 dni przed rozpoczêciem wykonywania pracy, w któ- rym pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza ³±czyæ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyñskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca uwzglêdnia wniosek pracownika, chyba ¿e nie jest to mo¿liwe ze wzglêdu na organizacjê pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzglêdnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na pi¶mie.
§7. Przepisy art. 45 §3, art. 47, art. 50 §5, art. 57 §2, art. 163 §3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 §61-7, art. 1801 § 2, art. 182 zdanie pierwsze i art. 1831 §1 stosuje siê odpowiednio.
§1. Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyñskiego w wymiarze:
§2. Dodatkowy urlop macierzyñski jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotno¶ci, bezpo¶rednio po wykorzystaniu urlopu macierzyñskiego.
§3. Dodatkowego urlopu macierzyñskiego udziela siê na pisemny wniosek pracownicy, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 7 dni przed rozpoczêciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownicy.
§4. Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyñskiego mo¿e ³±czyæ korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielaj±cego urlopu w wymiarze nie wy¿szym ni¿ po³owa pe³nego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyñskiego udziela siê na pozosta³± czê¶æ dobowego wymiaru czasu pracy.
§5. W przypadku okre¶lonym w §4 podjêcie pracy nastêpuje na pisemny wniosek pracownicy, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 7 dni przed rozpoczêciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza ³±czyæ korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyñskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownicy.
§6. Przepisy art. 45 §3, art. 47, art. 50 §5, art. 57 §2, art. 163 §3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 §61 - 7, art. 1801 §2 i art. 1831 §1 stosuje siê odpowiednio.
§1. Po wykorzystaniu urlopu macierzyñskiego albo zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu macierzyñskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
1) 32 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 §1 pkt 1;
2) 34 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 §1 pkt 2-5.
§2. Urlop w wymiarze, o którym mowa w §1, przys³uguje ³±cznie obojgu rodzicom dziecka.
§3. Z urlopu rodzicielskiego mog± jednocze¶nie korzystaæ oboje rodzice dziecka. W takim przypadku ³±czny wymiar urlopu rodzicielskiego nie mo¿e przekraczaæ wymiaru, o którym mowa w §1.
§4. W okresie pobierania przez jednego z rodziców dziecka zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu rodzicielskiego drugi rodzic mo¿e korzystaæ z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku ³±czny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu rodzicielskiego nie mo¿e przekraczaæ wymiaru, o którym mowa w §1.
§1. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w czê¶ciach nie pó¼niej ni¿ do zakoñczenia roku kalendarzowego, w którym dziecko koñczy 6 rok ¿ycia.
§2. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpo¶rednio po wykorzystaniu urlopu macierzyñskiego albo zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu macierzyñskiego, nie wiêcej ni¿ w 4 czê¶ciach, przypadaj±cych bezpo¶rednio jedna po drugiej albo bezpo¶rednio po wykorzystaniu zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy czê¶ci urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotno¶ci tygodnia. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a.
§3. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni mo¿e byæ udzielony w terminie nieprzypadaj±cym bezpo¶rednio po poprzedniej czê¶ci tego urlopu albo nieprzypadaj±cym bezpo¶rednio po wykorzystaniu zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy czê¶ci tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie czê¶ci urlopu pomniejsza liczbê czê¶ci przys³uguj±cego urlopu wychowawczego.
§4. ¯adna z czê¶ci urlopu rodzicielskiego nie mo¿e byæ krótsza ni¿ 8 tygodni, z wyj±tkiem:
1) pierwszej czê¶ci urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:
a) urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie mo¿e byæ krótsza ni¿ 6 tygodni,
b) przyjêcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 §1, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku ¿ycia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjêto decyzjê o odroczeniu obowi±zku szkolnego, do 10 roku ¿ycia, nie mo¿e byæ krótsza ni¿ 3 tygodnie;
2) sytuacji, gdy pozosta³a do wykorzystania czê¶æ urlopu jest krótsza ni¿ 8 tygodni.
§1. Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 21 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§2. Liczbê czê¶ci urlopu ustala siê w oparciu o liczbê z³o¿onych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych czê¶ci urlopu uwzglêdnia siê tak¿e liczbê wniosków o zasi³ek macierzyñski za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego czê¶ci, z³o¿onych przez ubezpieczon±-matkê dziecka lub ubezpieczonego-ojca dziecka.
§3. Pracownik mo¿e zrezygnowaæ z korzystania z urlopu rodzicielskiego w ka¿dym czasie za zgod± pracodawcy i powróciæ do pracy.
§1. Pracownik mo¿e ³±czyæ korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielaj±cego tego urlopu w wymiarze nie wy¿szym ni¿ po³owa pe³nego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela siê na pozosta³± czê¶æ wymiaru czasu pracy.
§2. W przypadku, o którym mowa w §1, podjêcie pracy nastêpuje na pisemny wniosek pracownika, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 21 dni przed rozpoczêciem wykonywania pracy. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika, chyba ¿e nie jest to mo¿liwe ze wzglêdu na organizacjê pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzglêdnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na pi¶mie.
§1. W przypadku ³±czenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielaj±cego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wyd³u¿eniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego czê¶ci, nie d³u¿ej jednak ni¿ do:
1) 64 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 §1 pkt 1;
2) 68 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 §1 pkt 2-5.
§2. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wyd³u¿eniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jak± pracownik ³±czy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielaj±cego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
§3. W przypadku gdy ³±czenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy, o którym mowa w §1, odbywa siê przez czê¶æ urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wyd³u¿enie wymiaru tego urlopu, nastêpuje wy³±cznie w odniesieniu do tej czê¶ci urlopu rodzicielskiego.
§4. W przypadku gdy powsta³a w wyniku wyd³u¿enia wymiaru urlopu rodzicielskiego czê¶æ urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotno¶ci tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepe³ny dzieñ pomija siê.
§5. Czê¶æ urlopu rodzicielskiego, o któr± urlop zosta³ proporcjonalnie wyd³u¿ony zgodnie z §1-4, wyd³u¿a czê¶æ urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik ³±czy³ korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepe³nym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielaj±cego urlopu.
§6. We wniosku, o którym mowa w art. 1821e §2, pracownik okre¶la sposób wykorzystania czê¶ci urlopu rodzicielskiego, o któr± urlop zostanie proporcjonalnie wyd³u¿ony.
§7. W przypadku gdy pracownik zamierza ³±czyæ korzystanie z czê¶ci urlopu rodzicielskiego powsta³ej w wyniku proporcjonalnego wyd³u¿enia tego urlopu, obliczonej zgodnie z §2, z wykonywaniem pracy w niepe³nym wymiarze czasu pracy, wymiar tej czê¶ci urlopu oblicza siê dziel±c d³ugo¶æ czê¶ci urlopu powsta³ej w wyniku proporcjonalnego wyd³u¿enia przez ró¿nicê liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza ³±czyæ korzystanie z tej czê¶ci urlopu z wykonywaniem pracy. Przepis §4 stosuje siê odpowiednio.
Do urlopu rodzicielskiego stosuje siê odpowiednio przepisy art. 45 §3, art. 47, art. 50 §5, art. 57 §2, art. 163 §3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 §6-17, art. 1801 §2, art. 181, art. 182 zdanie pierwsze i art. 1831 §1.
§1. Przepisy art. 1821 stosuje siê odpowiednio do pracownika-ojca wychowuj±cego dziecko: §2. W przypadku, o którym mowa w §1 pkt 2, pracownik-ojciec wychowuj±cy dziecko wskazuje we wniosku termin zakoñczenia urlopu macierzyñskiego przez pracownicê. Art. 1822.
§1. Pracownik - ojciec wychowuj±cy dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie d³u¿ej jednak ni¿:
§11. Urlop ojcowski mo¿e byæ wykorzystany jednorazowo albo nie wiêcej ni¿ w 2 czê¶ciach, z których ¿adna nie mo¿e byæ krótsza ni¿ tydzieñ.
§2. Urlopu ojcowskiego udziela siê na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowuj±cego dziecko, sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 7 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§3. Do urlopu ojcowskiego stosuje siê odpowiednio przepisy art. 45 §3, art. 47, art. 50 §5, art. 57 §2, art. 163 §3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 181 i art. 1831 §1.
Nowe brzmienie §1, 2 i 3 oraz dodany §11 w art. 1823 wejd± w ¿ycie z dn. 2.01.2016 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1268).
§1. Pracownik, nie pó¼niej ni¿ 21 dni po przyjêciu dziecka na wychowanie i wyst±pieniu do s±du opiekuñczego z wnioskiem o wszczêcie postêpowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjêciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastêpcza, z wyj±tkiem rodziny zastêpczej zawodowej, mo¿e z³o¿yæ pisemny wniosek o udzielenie mu, bezpo¶rednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyñskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego w pe³nym wymiarze wynikaj±cym z art. 183 §3, a bezpo¶rednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pe³nym wymiarze wynikaj±cym z art. 1821a §1; pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§2. W przypadku, o którym mowa w §1, przepisy art. 1791 stosuje siê odpowiednio.
§1.Pracownik, który przyj±³ dziecko na wychowanie i wyst±pi³ do s±du opiekuñczego z wnioskiem o wszczêcie postêpowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyj±³ dziecko na wychowanie jako rodzina zastêpcza, z wyj±tkiem rodziny zastêpczej zawodowej, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego w wymiarze:
§2. Do urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego przepisy art. 45 §3, art. 47, art. 50 §5, art. 57 §2, art. 163 §3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 §4-17, art. 1801 §2 i art. 181 stosuje siê odpowiednio.
§3. Je¿eli pracownik, o którym mowa w §1, przyj±³ dziecko w wieku do 7 roku ¿ycia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjêto decyzjê o odroczeniu obowi±zku szkolnego, do 10 roku ¿ycia, ma prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego.
§4. Pracownik, który przyj±³ dziecko na wychowanie i wyst±pi³ do s±du opiekuñczego z wnioskiem o wszczêcie postêpowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyj±³ dziecko na wychowanie jako rodzina zastêpcza, z wyj±tkiem rodziny zastêpczej zawodowej, ma prawo do urlopu rodzicielskiego, przys³uguj±cego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego albo zasi³ku macierzyñskiego za okres odpowiadaj±cy okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego, w wymiarze do:
§5. Do urlopu rodzicielskiego stosuje siê odpowiednio przepisy art. 1821a §2-4 i art. 1821c-1821g.
§6. Urlop na warunkach urlopu macierzyñskiego jest udzielany na pisemny wniosek pracownika. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§1. Przy udzielaniu urlopu macierzyñskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego tydzieñ urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
§2. Je¿eli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyñskiego przed przewidywan± dat± porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyñskiego jest dzieñ porodu.
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakoñczeniu urlopu macierzyñskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego, dodatkowego urlopu macierzyñskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a je¿eli nie jest to mo¿liwe, na stanowisku równorzêdnym z zajmowanym przed rozpoczêciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadaj±cym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracê, jakie otrzymywa³by, gdyby nie korzysta³ z urlopu.
Za okres urlopu macierzyñskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyñskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przys³uguje zasi³ek macierzyñski na zasadach okre¶lonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa.
§1. Stan ci±¿y powinien byæ stwierdzony ¶wiadectwem lekarskim.
§2. Pracodawca jest obowi±zany udzielaæ pracownicy ciê¿arnej zwolnieñ od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w zwi±zku z ci±¿±, je¿eli badania te nie mog± byæ przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecno¶ci w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
§1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesiêcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sze¶cio miesiêcznego okresu zatrudnienia wlicza siê poprzednie okresy zatrudnienia.
§2. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesiêcy. Urlop jest udzielany na okres nie d³u¿szy ni¿ do ukoñczenia przez dziecko 5 roku ¿ycia.
§3. Je¿eli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci lub stopniu niepe³nosprawno¶ci dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezale¿nie od urlopu, o którym mowa w §2, mo¿e byæ udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesiêcy, jednak na okres nie d³u¿szy ni¿ do ukoñczenia przez dziecko 18 roku ¿ycia.
§31. Urlopy w wymiarach, o których mowa w §2 i 3, przys³uguj± ³±cznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka.
§4. Ka¿demu z rodziców lub opiekunów dziecka przys³uguje wy³±czne prawo do jednego miesi±ca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu okre¶lonego w §2 i 3. Prawa tego nie mo¿na przenie¶æ na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.
§5. Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesi±ca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka urlopu, o którym mowa w §4.
§6. Z urlopu wychowawczego mog± jednocze¶nie korzystaæ oboje rodzice lub opiekunowie dziecka. W takim przypadku ³±czny wymiar urlopu wychowawczego nie mo¿e przekraczaæ wymiaru, o którym mowa w §2 i 3.
§7. Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika sk³adany w terminie nie krótszym ni¿ 21 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu. Do wniosku do³±cza siê dokumenty okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika. Pracownik mo¿e wycofaæ wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie pó¼niej ni¿ na 7 dni przed rozpoczêciem tego urlopu, sk³adaj±c pracodawcy pisemne o¶wiadczenie w tej sprawie.
§71. Je¿eli wniosek, o którym mowa w §7, zosta³ z³o¿ony bez zachowania terminu pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie pó¼niej ni¿ z dniem up³ywu 21 dni od dnia z³o¿enia wniosku.
§8. Urlop wychowawczy jest udzielany nie wiêcej ni¿ w 5 czê¶ciach. Liczbê czê¶ci urlopu ustala siê w oparciu o liczbê z³o¿onych wniosków o udzielenie urlopu.
§9. Rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesiêcy, je¿eli:
§10. Je¿eli dziecko pozostaje pod opiek± jednego opiekuna przys³uguje mu urlop wychowawczy w wymiarze do 36 mie siêcy. Przepisy §1, §2 zdanie drugie, §3, 7, 71 i 8 stosuje siê.
§1. Pracodawca nie mo¿e wypowiedzieæ ani rozwi±zaæ umowy o pracê w okresie od dnia z³o¿enia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakoñczenia tego urlopu. Rozwi±zanie przez pracodawcê umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie og³oszenia upad³o¶ci lub likwidacji pracodawcy, a tak¿e gdy zachodz± przyczyny uzasadniaj±ce rozwi±zanie umowy o pracê bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§2. W przypadku z³o¿enia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynno¶ci zmierzaj±cej do rozwi±zania umowy o pracê, umowa rozwi±zuje siê w terminie wynikaj±cym z tej czynno¶ci
§1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podj±æ pracê zarobkow± u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inn± dzia³alno¶æ, a tak¿e naukê lub szkolenie, je¿eli nie wy³±cza to mo¿liwo¶ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§2. W razie ustalenia, ¿e pracownik trwale zaprzesta³ sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia siê do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie pó¼niej jednak ni¿ w ci±gu 30 dni od dnia powziêcia takiej wiadomo¶ci i nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie 3 dni od dnia wezwania.
§3. Przepis §2 stosuje siê tak¿e w razie stwierdzenia przez pracodawcê, ¿e z urlopu wychowawczego korzystaj± w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka; nie dotyczy to przypadku okre¶lonego w art. 186 §6
Pracownik mo¿e zrezygnowaæ z urlopu wychowawczego:
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakoñczeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a je¿eli nie jest to mo¿liwe, na stanowisku równorzêdnym z zajmowanym przed rozpoczêciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadaj±cym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie ni¿szym od wynagrodzenia za pracê przys³uguj±cego pracownikowi w dniu podjêcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakoñczenia, wlicza siê do okresu zatrudnienia, od którego zale¿± uprawnienia pracownicze.
Minister w³a¶ciwy do spraw pracy okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe warunki udzielania urlopu wychowawczego, w tym formê i termin z³o¿enia wniosku w sprawie udzielenia urlopu, bior±c pod uwagê potrzebê zapewnienia normalnego toku pracy w zak³adzie pracy oraz uwzglêdniaj±c dodatkowe wymagania dotycz±ce wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, w przypadkach okre¶lonych w art. 186 §3, 6, 9 i 10.
§1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego mo¿e z³o¿yæ pracodawcy pisemny wniosek o obni¿enie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie ni¿szego ni¿ po³owa pe³nego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym móg³by korzystaæ z takiego urlopu. Pracodawca jest obowi±zany uwzglêdniæ wniosek pracownika.
§2. Wniosek, o którym mowa w §1, sk³ada siê na dwa tygodnie przed rozpoczêciem wykonywania pracy w obni¿onym wymiarze czasu pracy. Je¿eli wniosek zosta³ z³o¿ony bez zachowania terminu, pracodawca obni¿a wymiar czasu pracy nie pó¼niej ni¿ z dniem up³ywu dwóch tygodni od dnia z³o¿enia wniosku.
§1. Pracodawca nie mo¿e wypowiedzieæ ani rozwi±zaæ umowy o pracê w okresie od dnia z³o¿enia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:
§2. W przypadkach, o których mowa w §1, rozwi±zanie przez pracodawcê umowy jest dopuszczalne tylko w razie og³oszenia upad³o¶ci lub likwidacji pracodawcy, a tak¿e gdy zachodz± przyczyny uzasadniaj±ce rozwi±zanie umowy o pracê bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§3. W przypadku z³o¿enia przez pracownika wniosku, o którym mowa w §1, wcze¶niej ni¿ 21 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obni¿onego wymiaru czasu pracy, zakaz, o którym mowa w §1, zaczyna obowi±zywaæ na 21 dni przed rozpoczêciem korzystania z urlopu albo obni¿onego wymiaru czasu pracy.
§4. W przypadku z³o¿enia przez pracownika wniosku, o którym mowa w §1, po dokonaniu czynno¶ci zmierzaj±cej do rozwi±zania umowy o pracê, umowa rozwi±zuje siê w terminie wynikaj±cym z tej czynno¶ci.>
Minister w³a¶ciwy do spraw pracy okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
- bior±c pod uwagê potrzebê zapewnienia prawid³owej realizacji uprawnieñ pracowników do urlopów zwi±zanych z rodzicielstwem i obni¿enia wymiaru czasu pracy oraz zapewnienia w³a¶ciwej organizacji czasu pracy.
§1. Pracownica karmi±ca dziecko piersi± ma prawo do dwóch pó³godzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmi±ca wiêcej ni¿ jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut ka¿da. Przerwy na karmienie mog± byæ na wniosek pracownicy udzielane ³±cznie.
§2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy ni¿ 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przys³uguj±. Je¿eli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przys³uguje jej jedna przerwa na karmienie.
§1. Pracownikowi wychowuj±cemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przys³uguje w ci±gu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w §1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia z³o¿onym w danym roku kalendarzowym.
§3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w §1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepe³nym wymiarze czasu pracy ustala siê proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepe³n± godzinê zwolnienia od pracy zaokr±gla siê w górê do pe³nej godziny.
Prawo do zasi³ku za czas nieobecno¶ci w pracy z powodu konieczno¶ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem reguluj± odrêbne przepisy.
Je¿eli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka s± zatrudnieni, z uprawnieñ okre¶lonych w art. 148 pkt 3, art. 178 §2, art. 1821 §1, art. 183 §3, art. 186 §1-3, art. 1867 §1 i art. 188 mo¿e korzystaæ jedno z nich.