Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
Kodeks pracy okre¶la prawa i obowi±zki pracowników i pracodawców.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracê, powo³ania, wyboru, mianowania lub spó³dzielczej umowy o pracê.
Pracodawc± jest jednostka organizacyjna, choæby nie posiada³a osobowo¶ci prawnej, a tak¿e osoba fizyczna, je¿eli zatrudniaj± one pracowników.
§1. Za pracodawcê bêd±cego jednostk± organizacyjn± czynno¶ci w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarz±dzaj±cy t± jednostk± albo inna wyznaczona do tego osoba.
§2. Przepis § 1 stosuje siê odpowiednio do pracodawcy bêd±cego osob± fizyczn±, je¿eli nie dokonuje on osobi¶cie czynno¶ci, o których mowa w tym przepisie.
(uchylony)
Je¿eli stosunek pracy okre¶lonej kategorii pracowników reguluj± przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje siê w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami.
(uchylony)
(uchylony)
Nie mo¿na czyniæ ze swego prawa u¿ytku, który by³by sprzeczny ze spo³eczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami wspó³¿ycia spo³ecznego. Takie dzia³anie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uwa¿ane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
§1. Ilekroæ w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie siê przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, okre¶laj±ce prawa i obowi±zki pracowników i pracodawców, a tak¿e postanowienia uk³adów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumieñ zbiorowych, regulaminów i statutów okre¶laj±cych prawa i obowi±zki stron stosunku pracy.
§2. Postanowienia uk³adów zbiorowych pracy i porozumieñ zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mog± byæ mniej korzystne dla pracowników ni¿ przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
§3. Postanowienia regulaminów i statutów nie mog± byæ mniej korzystne dla pracowników ni¿ postanowienia uk³adów zbiorowych pracy i porozumieñ zbiorowych.
§4. Postanowienia uk³adów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumieñ zbiorowych, regulaminów oraz statutów okre¶laj±cych prawa i obowi±zki stron stosunku pracy, naruszaj±ce zasadê równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowi±zuj±.
§1. Je¿eli jest to uzasadnione sytuacj± finansow± pracodawcy, mo¿e byæ zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w ca³o¶ci lub w czê¶ci przepisów prawa pracy, okre¶laj±cych prawa i obowi±zki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.
§2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentuj±ca pracowników organizacja zwi±zkowa, a je¿eli pracodawca nie jest objêty dzia³aniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wy³onione w trybie przyjêtym u tego pracodawcy.
§3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie mo¿e trwaæ d³u¿ej ni¿ przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje siê odpowiednio.
§4. Pracodawca przekazuje porozumienie w³a¶ciwemu okrêgowemu inspektorowi pracy.
§5. Przepisy § 1-4 nie naruszaj± przepisów art. 24127.