+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.



Kodeks Pracy 2016



Rozdzia³ 9 - ¦rodki ochrony indywidualnej oraz odzie¿ i obuwie robocze

Art. 2376.

§1. Pracodawca jest obowi±zany dostarczyæ pracownikowi nieodp³atnie ¶rodki ochrony indywidualnej zabezpieczaj±ce przed dzia³aniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników wystêpuj±cych w ¶rodowisku pracy oraz informowaæ go o sposobach pos³ugiwania siê tymi ¶rodkami.

§2. (uchylony).

§3. Pracodawca jest obowi±zany dostarczaæ pracownikowi ¶rodki ochrony indywidualnej, które spe³niaj± wymagania dotycz±ce oceny zgodno¶ci okre¶lone w odrêbnych przepisach.

Art. 2377.

§1. Pracodawca jest obowi±zany dostarczyæ pracownikowi nieodp³atnie odzie¿ i obuwie robocze, spe³niaj±ce wymagania okre¶lone w Polskich Normach:

  • je¿eli odzie¿ w³asna pracownika mo¿e ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze wzglêdu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeñstwa i higieny pracy.

§2. Pracodawca mo¿e ustaliæ stanowiska, na których dopuszcza siê u¿ywanie przez pracowników, za ich zgod±, w³asnej odzie¿y i obuwia roboczego, spe³niaj±cych wymagania bezpieczeñstwa i higieny pracy.

§3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których s± wykonywane prace zwi±zane z bezpo¶redni± obs³ug± maszyn i innych urz±dzeñ technicznych albo prace powoduj±ce intensywne brudzenie lub ska¿enie odzie¿y i obuwia roboczego ¶rodkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materia³ami biologicznie zaka¼nymi.

§4. Pracownikowi u¿ywaj±cemu w³asnej odzie¿y i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wyp³aca ekwiwalent pieniê¿ny w wysoko¶ci uwzglêdniaj±cej ich aktualne ceny.

Art. 2378.

§1. Pracodawca ustala rodzaje ¶rodków ochrony indywidualnej oraz odzie¿y i obuwia roboczego, których stosowanie na okre¶lonych stanowiskach jest niezbêdne w zwi±zku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy u¿ytkowania odzie¿y i obuwia roboczego.

§2. ¦rodki ochrony indywidualnej oraz odzie¿ i obuwie robocze, o których mowa w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, stanowi± w³asno¶æ pracodawcy.

Art. 2379.

§1. Pracodawca nie mo¿e dopu¶ciæ pracownika do pracy bez ¶rodków ochrony indywidualnej oraz odzie¿y i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

§2. Pracodawca jest obowi±zany zapewniæ, aby stosowane ¶rodki ochrony indywidualnej oraz odzie¿ i obuwie robocze posiada³y w³a¶ciwo¶ci ochronne i u¿ytkowe, oraz zapewniæ odpowiednio ich pranie, konserwacjê, naprawê, odpylanie i odka¿anie.

§3. Je¿eli pracodawca nie mo¿e zapewniæ prania odzie¿y roboczej, czynno¶ci te mog± byæ wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wyp³acania przez pracodawcê ekwiwalentu pieniê¿nego w wysoko¶ci kosztów poniesionych przez pracownika.

Art. 23710.

§1. Pracodawca jest obowi±zany zapewniæ, aby ¶rodki ochrony indywidualnej oraz odzie¿ i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uleg³y ska¿eniu ¶rodkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materia³ami biologicznie zaka¼nymi, by³y przechowywane wy³±cznie w miejscu przez niego wyznaczonym.

§2. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odka¿ania przedmiotów, o których mowa w § 1, jest niedopuszczalne.

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOÅ», Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP