Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
Pracodawca:
§1. Pracodawca jest obowi±zany stosowaæ ¶rodki zapobiegaj±ce chorobom zawodowym i innym chorobom zwi±zanym z wykonywan± prac±, w szczególno¶ci:
§2. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, uwzglêdniaj±c zró¿nicowane dzia³anie na organizm cz³owieka czynników szkodliwych wystêpuj±cych w ¶rodowisku pracy oraz konieczno¶æ podjêcia niezbêdnych ¶rodków zabezpieczaj±cych przed ich dzia³aniem, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:
§1. Prezes Rady Ministrów powo³a, w drodze rozporz±dzenia, Miêdzyresortow± Komisjê do Spraw Najwy¿szych Dopuszczalnych Stê¿eñ i Natê¿eñ Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w ¦rodowisku Pracy, okre¶li jej uprawnienia oraz sposób wykonywania zadañ.
§2. Do zadañ Komisji, o której mowa w § 1, nale¿y:
§3. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Spo³ecznej okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, wykaz najwy¿szych dopuszczalnych stê¿eñ i natê¿eñ czynników szkodliwych dla zdrowia w ¶rodowisku pracy.
§1. Wstêpnym badaniom lekarskim podlegaj±:
Badaniom wstêpnym nie podlegaj± jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o prace zawartej w ci±gu 30 dni po rozwi±zaniu lub wyga¶niêciu poprzedniej umowy o prace z tym pracodawc±.
§2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolno¶ci do pracy trwaj±cej d³u¿ej ni¿ 30 dni, spowodowanej chorob±, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolno¶ci do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
§3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza siê w miarê mo¿liwo¶ci w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w zwi±zku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowo¶ci przys³uguj± mu nale¿no¶ci na pokrycie kosztów przejazdu wed³ug zasad obowi±zuj±cych przy podró¿ach s³u¿bowych.
§4. Pracodawca nie mo¿e dopu¶ciæ do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzaj±cego brak przeciwwskazañ do pracy na okre¶lonym stanowisku.
§5. Pracodawca zatrudniaj±cy pracowników w warunkach nara¿enia na dzia³anie substancji i czynników rakotwórczych lub py³ów zw³ókniaj±cych jest obowi±zany zapewniæ tym pracownikom okresowe badania lekarskie tak¿e:
§6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, s± przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbêdnej z uwagi na warunki pracy.
§7. Pracodawca jest obowi±zany przechowywaæ orzeczenia wydane na podstawie badañ lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5.
§8. Minister Zdrowia i Opieki Spo³ecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej okre¶li w drodze rozporz±dzenia:
§1. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazuj±cych na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowi±zany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas okre¶lony w tym orzeczeniu, przenie¶æ pracownika do innej pracy nie nara¿aj±cej go na dzia³anie czynnika, który wywo³a³ te objawy.
§2. Je¿eli przeniesienie do innej pracy powoduje obni¿enie wynagrodzenia, pracownikowi przys³uguje dodatek wyrównawczy przez okres nie przekraczaj±cy 6 miesiêcy.
Pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który sta³ siê niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie zosta³ uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych. Przepis art. 230 § 2 stosuje siê odpowiednio.
Pracodawca jest obowi±zany zapewniæ pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uci±¿liwych, nieodp³atnie, odpowiednie posi³ki i napoje, je¿eli jest to niezbêdne ze wzglêdów profilaktycznych. Rada Ministrów okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, rodzaje tych posi³ków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spe³niaæ, a tak¿e przypadki i warunki ich wydawania.
Pracodawca jest obowi±zany zapewniæ pracownikom odpowiednie urz±dzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyæ niezbêdne ¶rodki higieny osobistej.