+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.



Kodeks Pracy 2016



Rozdzia³ 6 - Praca w porze nocnej

Art. 1517.

§1. Pora nocna obejmuje 8 godzin miêdzy godzinami 21.00 a 7.00.

§2. Pracownik, którego rozk³ad czasu pracy obejmuje w ka¿dej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porê nocn±, jest pracuj±cym w nocy.

§3. Czas pracy pracuj±cego w nocy nie mo¿e przekraczaæ 8 godzin na dobê, je¿eli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo zwi±zane z du¿ym wysi³kiem fizycznym lub umys³owym.

§4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, okre¶la pracodawca w porozumieniu z zak³adow± organizacj± zwi±zkow±, a je¿eli u pracodawcy nie dzia³a zak³adowa organizacja zwi±zkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjêtym u danego pracodawcy, oraz po zasiêgniêciu opinii lekarza sprawuj±cego profilaktyczn± opiekê zdrowotn± nad pracownikami, uwzglêdniaj±c konieczno¶æ zapewnienia bezpieczeñstwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

§5. Przepis § 3 nie dotyczy:

  • pracowników zarz±dzaj±cych w imieniu pracodawcy zak³adem pracy,
  • przypadków konieczno¶ci prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony ¿ycia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub ¶rodowiska albo usuniêcia awarii.

§6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje w³a¶ciwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracuj±cych w nocy.

Art. 1518.

§1. Pracownikowi wykonuj±cemu prace w porze nocnej przys³uguje dodatek do wynagrodzenia za ka¿d± godzinê pracy w porze nocnej w wysoko¶ci 20 % stawki godzinowej wynikaj±cej z minimalnego wynagrodzenia za prace, ustalanego na podstawie odrêbnych przepisów.

§2. W stosunku do pracowników wykonuj±cych prace w porze nocnej stale poza zak³adem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, mo¿e byæ zast±piony rycza³tem, którego wysoko¶æ odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOÅ», Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP