Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienale¿ytego wykonania obowi±zków pracowniczych ze swej winy wyrz±dzi³ pracodawcy szkodê, ponosi odpowiedzialno¶æ materialn± wed³ug zasad okre¶lonych w przepisach niniejszego Rozdzia³u.
Pracownik ponosi odpowiedzialno¶æ za szkodê w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcê i tylko za normalne nastêpstwa dzia³ania lub zaniechania, z którego wynik³a szkoda.
Pracodawca jest obowi±zany wykazaæ okoliczno¶ci uzasadniaj±ce odpowiedzialno¶æ pracownika oraz wysoko¶æ powsta³ej szkody.
§1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialno¶ci za szkodê w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyni³y siê do jej powstania albo zwiêkszenia.
§2. Pracownik nie ponosi ryzyka zwi±zanego z dzia³alno¶ci± pracodawcy, a w szczególno¶ci nie odpowiada za szkodê wynik³± w zwi±zku z dzia³aniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.
§3. (uchylony)
W razie wyrz±dzenia szkody przez kilku pracowników ka¿dy z nich ponosi odpowiedzialno¶æ za czê¶æ szkody stosownie do przyczynienia siê do niej i stopnia winy. Je¿eli nie jest mo¿liwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia siê poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadaj± oni w czê¶ciach równych.
Odszkodowanie ustala siê w wysoko¶ci wyrz±dzonej szkody, jednak nie mo¿e ono przewy¿szaæ kwoty trzymiesiêcznego wynagrodzenia przys³uguj±cego pracownikowi w dniu wyrz±dzenia szkody.
§1. W razie wyrz±dzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowi±zków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowi±zany do naprawienia szkody jest wy³±cznie pracodawca.
§2. Wobec pracodawcy, który naprawi³ szkodê wyrz±dzon± osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialno¶æ przewidzian± w przepisach niniejszego Rozdzia³u.
§1. Je¿eli naprawienie szkody nastêpuje na podstawie ugody pomiêdzy pracodawc± i pracownikiem, wysoko¶æ odszkodowania mo¿e byæ obni¿ona, przy uwzglêdnieniu wszystkich okoliczno¶ci sprawy, a w szczególno¶ci stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowi±zków pracowniczych.
§2. Przy uwzglêdnieniu okoliczno¶ci wymienionych w § 1 wysoko¶æ odszkodowania mo¿e byæ tak¿e obni¿ona przez s±d pracy; dotyczy to równie¿ przypadku, gdy naprawienie szkody nastêpuje na podstawie ugody s±dowej.
§1. W razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postêpowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalno¶ci przez s±d pracy.
§2. S±d pracy odmówi nadania klauzuli wykonalno¶ci ugodzie, je¿eli ustali, ¿e jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami wspó³¿ycia spo³ecznego.
Je¿eli pracownik umy¶lnie wyrz±dzi³ szkodê, jest obowi±zany do jej naprawienia w pe³nej wysoko¶ci.
(uchylony)