+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.



Kodeks Pracy 2016



Rozdzia³ 4 - Szczególna ochrona zdrowia

Art. 201.

§1. M³odociany podlega wstêpnym badaniom lekarskim przed przyjêciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.

§2. Je¿eli lekarz orzeknie, ¿e dana praca zagra¿a zdrowiu m³odocianego, pracodawca jest obowi±zany zmieniæ rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej mo¿liwo¶ci, niezw³ocznie rozwi±zaæ umowê o prace i wyp³aciæ odszkodowanie w wysoko¶ci wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przepis art. 51 § 2 stosuje siê odpowiednio.

§3. Pracodawca jest obowi±zany przekazaæ informacje o ryzyku zawodowym, które wi±¿e siê z prac± wykonywan± przez m³odocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagro¿eniami równie¿ przedstawicielowi ustawowemu m³odocianego.

Art. 202.

§1. Czas pracy m³odocianego w wieku do 16 lat nie mo¿e przekraczaæ 6 godzin na dobê.

§2. Czas pracy m³odocianego w wieku powy¿ej 16 lat nie mo¿e przekraczaæ 8 godzin na dobê.

§3. Do czasu pracy m³odocianego wlicza siê czas nauki w wymiarze wynikaj±cym z obowi±zkowego programu zajêæ szkolnych, bez wzglêdu na to, czy odbywa siê ona w godzinach pracy.

§31. Je¿eli dobowy wymiar czasu pracy m³odocianego jest d³u¿szy ni¿ 4,5 godziny, pracodawca jest obowi±zany wprowadziæ przerwê w pracy trwaj±c± nieprzerwanie 30 minut, wliczan± do czasu pracy.

§4. (uchylony).

Art. 203.

§1. M³odocianego nie wolno zatrudniaæ w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

§11. Pora nocna dla m³odocianego przypada pomiêdzy godzinami 2200 a 600. W przypadkach okre¶lonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiêdzy godzinami 2000 a 600.

§2. Przerwa w pracy m³odocianego obejmuj±ca porê nocn± powinna trwaæ nieprzerwanie nie mniej ni¿ 14 godzin.

§3. M³odocianemu przys³uguje w ka¿dym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmowaæ niedzielê.

Art. 204.

§1. Nie wolno zatrudniaæ m³odocianych przy pracach wzbronionych, których wykaz ustala w drodze rozporz±dzenia Rada Ministrów.

§2. (uchylony).

§3. Rada Ministrów, w drodze rozporz±dzenia, mo¿e zezwoliæ na zatrudnianie m³odocianych w wieku powy¿ej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, je¿eli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego, okre¶laj±c jednocze¶nie warunki zapewniaj±ce szczególn± ochronê zdrowia m³odocianych zatrudnionych przy tych pracach.

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOÅ», Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP