Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
§1. W zakresie okre¶lonym w odrêbnej umowie, pracownik nie mo¿e prowadziæ dzia³alno¶ci konkurencyjnej wobec pracodawcy ani te¿ ¶wiadczyæ pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadz±cego tak± dzia³alno¶æ (zakaz konkurencji).
§2. Pracodawca, który poniós³ szkodê wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, mo¿e dochodziæ od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach okre¶lonych w przepisach Rozdzia³u I w dziale pi±tym.
§1. Przepis art. 1011 § 1 stosuje siê odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik maj±cy dostêp do szczególnie wa¿nych informacji, których ujawnienie mog³oby naraziæ pracodawcê na szkodê, zawieraj± umowê o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie okre¶la siê tak¿e okres obowi±zywania zakazu konkurencji oraz wysoko¶æ odszkodowania nale¿nego pracownikowi od pracodawcy, z zastrze¿eniem przepisów § 2 i 3.
§ 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowi±zywaæ przed up³ywem terminu, na jaki zosta³a zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniaj±cych taki zakaz lub niewywi±zywania siê pracodawcy z obowi±zku wyp³aty odszkodowania.
§3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie mo¿e byæ ni¿sze od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadaj±cy okresowi obowi±zywania zakazu konkurencji; odszkodowanie mo¿e byæ wyp³acane w miesiêcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka s±d pracy.
Umowy, o których mowa w art. 1011 § 1 i w art. 1012 § 1, wymagaj± pod rygorem niewa¿no¶ci formy pisemnej.
Przepisy Rozdzia³u nie naruszaj± zakazu konkurencji przewidzianego w odrêbnych przepisach.