Naszą stronę odwiedziło już 2777937 osób.
§1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porz±dku w procesie pracy, przepisów bezpieczeñstwa i higieny pracy, przepisów przeciwpo¿arowych, a tak¿e przyjêtego sposobu potwierdzania przybycia i obecno¶ci w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecno¶ci w pracy, pracodawca mo¿e stosowaæ:
§2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeñstwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpo¿arowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie siê do pracy w stanie nietrze¼wo¶ci lub spo¿ywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca mo¿e równie¿ stosowaæ karê pieniê¿n±.
§3. Kara pieniê¿na za jedno przekroczenie, jak i za ka¿dy dzieñ nieusprawiedliwionej nieobecno¶ci, nie mo¿e byæ wy¿sza od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a ³±cznie kary pieniê¿ne nie mog± przewy¿szaæ dziesi±tej czê¶ci wynagrodzenia przypadaj±cego pracownikowi do wyp³aty, po dokonaniu potr±ceñ, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§4. Wp³ywy z kar pieniê¿nych przeznacza siê na poprawê warunków bezpieczeñstwa i higieny pracy.
§1. Kara nie mo¿e byæ zastosowana po up³ywie 2 tygodni od powziêcia wiadomo¶ci o naruszeniu obowi±zku pracowniczego i po up³ywie 3 miesiêcy od dopuszczenia siê tego naruszenia.
§2. Kara mo¿e byæ zastosowana tylko po uprzednim wys³uchaniu pracownika.
§3. Je¿eli z powodu nieobecno¶ci w zak³adzie pracy pracownik nie mo¿e byæ wys³uchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna siê, a rozpoczêty ulega zawieszeniu do dnia stawienia siê pracownika do pracy.
O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na pi¶mie, wskazuj±c rodzaj naruszenia obowi±zków pracowniczych i datê dopuszczenia siê przez pracownika tego naruszenia oraz informuj±c go o prawie zg³oszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia sk³ada siê do akt osobowych pracownika.
Przy stosowaniu kary bierze siê pod uwagê w szczególno¶ci rodzaj naruszenia obowi±zków pracowniczych, stopieñ winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.
§1. Je¿eli zastosowanie kary nast±pi³o z naruszeniem przepisów prawa, pracownik mo¿e w ci±gu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnie¶æ sprzeciw. O uwzglêdnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentuj±cej pracownika zak³adowej organizacji zwi±zkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ci±gu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzglêdnieniem sprzeciwu.
§2. Pracownik, który wniós³ sprzeciw, mo¿e w ci±gu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wyst±piæ do s±du pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
§3. W razie uwzglêdnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniê¿nej lub uchylenia tej kary przez s±d pracy, pracodawca jest obowi±zany zwróciæ pracownikowi równowarto¶æ kwoty tej kary.
§1. Karê uwa¿a siê za nieby³±, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca mo¿e, z w³asnej inicjatywy lub na wniosek reprezentuj±cej pracownika zak³adowej organizacji zwi±zkowej, uznaæ karê za nieby³± przed up³ywem tego terminu.
§2. Przepis § 1 zdanie pierwsze stosuje siê odpowiednio w razie uwzglêdnienia sprzeciwu przez pracodawcê albo wydania przez s±d pracy orzeczenia o uchyleniu kary.
(uchylony)