+Get This!
Ta strona wykorzystuje cookies w celu świadczenia usług jak najlepszej jakości. Przeczytaj o polityce plików cookie. Zamknij lub Zamknij i nie pokazuj więcej
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląskO firmieSeparatorBHP i PPożSeparatorStojakiSeparatorSuszarkiHeader2
bhp i ppoż szkolenia, bhp katowice mysłowice śląsk

Naszą stronę odwiedziło już 2819456 osób.Coraz więcej firm w Katowicach i regionie

27 czerwiec 2013

Trudno o lepszy dowód na to, że kryzys się kończy: od kilku miesięcy w całym regionie obserwujemy prawdziwą eksplozję przedsiębiorczości. Od Częstochowy po Podbeskidzie - w tempie niespotykanym od lat - powstają setki nowych firm. Tylko od stycznia do końca sierpnia 2009 roku w województwie zarejestrowano aż 3689 przedsiębiorstw, które dostały wsparcie z Unii Europejskiej. To o ponad tysiąc więcej niż w porównywalnym okresie roku 2008.

Na co stawiają świeżo upieczeni przedsiębiorcy?

Zazwyczaj chcą handlować, budować i remontować, prowadzić restauracje, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, krawieckie albo prywatne przedszkola.

Barbara Borycz, wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, boom w małym biznesie łączy ze wzrostem zainteresowania unijnym dofinansowaniem. Dla bezrobotnego zakładającego własną firmę wynosi ono 19 tys. zł, a dla osoby pracującej, uruchamiającej własną działalność gospodarczą - nawet do 40 tys. zł.

Według katowickiego WUP, w tym roku na wspieranie, promocję przedsiębiorczości i samozatrudnienia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie wydanych zostanie osiemdziesiąt milionów złotych.

W kraju działa dziś 3,5 mln firm, z których co dziesiąta jest w województwie śląskim. Rok temu w samych tylko Katowicach założono ich 2500. W tym roku liczba nowych przedsiębiorstw prawdopodobnie przekroczy 3000.

Lepiej niż w zeszłym roku

Najbardziej rozpoczynaniem własnego biznesu zainteresowani są mieszkańcy podregionu bielskiego (Bielsko %07-Biała, Cieszyn, Żywiec). Tam w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tylko dzięki unijnemu dofinansowaniu powstało 579 nowych firm, to jest o prawie 30 więcej niż przez cały 2008 rok.

Ta eksplozja wspomaganej przez Unię przedsiębiorczości widoczna jest także wyraźnie w podregionie katowickim (Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice). Rok temu do końca wakacji pojawiło się tam 390 nowych "unijnych" firm, w tym roku są już 572. W samym tylko Jaworznie od stycznia 2009 r. do końca września zostały zarejestrowane 453 firmy.

naszemiasto.pl

Utworzony o 12:53

BHP Szkolenia Okresowe Katowice Mysłowice Śląsk

BHP i PPOŻ, Ryzyko Zawodowe, Doradztwo BHP